Moderné Odbory Jaguar Land Rover Slovensko

Moderné odbory rokujú s každým kto má ochotu zlepšovať podmienky.

Moderné odbory rokujú s každým kto má ochotu zlepšovať podmienky.

▶️ Záujmy zamestnancov zastupujeme konštruktívnym a rešpektovania hodným spôsobom.

▶️ Našim cieľom sú dôstojné pracovné podmienky, v ktorých sú zamestnanci spokojní a šťastní a aj zamestnávatelia môžu prosprerovať, WIN – WIN.

⚠️ Doba sa však veľmi rýchlo mení a je tu množstvo tém, ktoré treba ihneď riešiť, aby sme pomohli zamestnancom.

🎯 PRETO ÚSPEŠNE ROZVÍJAME SOCIÁLNY DIALÓG

Milan Krajniak, p. Minister práce sociálnych vecí a rodiny konštatuje:

Rokovanie s Modernými odbormi Volkswagen, Jaguár Land Rover a INA bolo veľmi konštruktívne. Moderné odbory ocenili, že sa minimálna mzda zvýšila na 623 eur. „V tejto ekonomickej situácii to považujeme za zázrak“, povedal predseda Moderných odborov Volkswagen Zoroslav Smolinský. K ďalším témam dnešného rokovania:

1️⃣ Našli sme zhodu na individuálnom dôchodkovom strope. Každý zamestnanec po odpracovaní 40. rokov bude môcť ísť do dôchodku. Moderné odbory prišli so skvelým postrehom, že niektoré zamestnania, ako sestričky, hasiči a podobne, za deň odpracujú 10, 12 i viac hodín. Ale do dôchodku sa im ten deň započíta normálne. Preto prišli s návrhom zriadenia konta celoživotného pracovného fondu. V ňom by sa nadčasové hodiny evidovali a o mieru ich výšky by sa skracoval čas odchodu do dôchodku. Inými slovami – čím viac nadčasov, tým skorší odchod do dôchodku.

2️⃣ Rovnako zhodu sme našli pri nájomných bytoch, kde by sa pri hľadaní práce napríklad načas mohla celá rodina za prijateľných podmienok presťahovať do regiónu, kde by si rodičia našli dobre platenú prácu. A keď sa v domovskom regióne zlepšia podmienky, budú sa môcť bez problémov vrátiť.

3️⃣ Pri čoraz rozšírenejšej práci z domu, tzv. homeoffice, navrhli Moderné odbory „právo na odpojenie“. Aby sa nestávalo, že pri práci z domu musí zamestnanec pracovať viac hodín, cez víkendy a podobne. Proste bude určený čas kedy sa môže odpojiť a byť doma nielen telom, ale aj mysľou. V tejto veci som informoval Moderné odbory, že v pripravovanej novele zákonníka práce bude právo na odpojenie zakotvené.

4️⃣ Výborný podnet bol ohľadom samoživiteliek a samoživiteľov. Keďže sa popri práci starajú o dieťa a jeho výchovu, veľmi by im pomohlo flexibilnejšie plánovanie pracovného fondu, aby si hodiny v práci mohli nastaviť tak, ako im to najviac vyhovuje.

5️⃣ Rovnako rodičov sa týka zdieľané pracovné miesto. O to by sa napríklad na polovicu delili dve mamičky, ktoré už chcú pracovať, ale ešte nie na plný úväzok. Zákony to už dnes umožňujú, ale tento mechanizmus takmer vôbec nie je využívaný a vyžaduje si to zmenu.

Práve pre takéto rôzne pohľady a konštruktívny prístup som rád, že na Slovensku existuje široké spektrum odborových organizácii. S každou z nich som ochotný sa stretnúť a aj keď je debata niekedy o niečo živšia, viem že nám ide o spoločný cieľ zlepšenia podmienok pre zamestnancov. V tripartite máme zatiaľ len jednu odborovú organizáciu. Tieto výborné podnety potvrdzujú nutnosť rozšírenia počtu zástupcov odborov.

➡️ Čo poviete na tieto návrhy? Ktorý sa vám páči najviac?

Vaše MO